Kıbrıs'ta Araç Kiralamak dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi Kıbrıs'ta da taksilere göre daha ekonomiktir. Ancak trafiğin soldan aktığı unutulmamalıdır. Çemberlere (Döne(l)r kavşaklara) Giriş'te soldan yapılmaktadır.

Türkiye'de sağdan akan trafik sistemine alışık bir çok sürücü, Kıbrıs'ta kiraladıkları araçlar ile bir çok kez kaza yapma olasılığı ile karşılaşmakta, hatta bazı durumlarda kazalara karışmaktadırlar.

Kazaların çoğunluğu maddi hasarla sonuçlanmakta. Ancak zaman zaman yaralamalı kazalar hatta ölümle sonuçlanan kazalar da meydana gelmektedir.

Bu kazaların bazılarında Türkiye'nin tanıdığı isimlerde yer almıştır. Bunlardan bir tanesi, Acıbadem Hastaneleri'nin sahibi M. Ali Aydınlar'ın oğlu Kerem Aydınlar dır. Kerem Aydınlar 26.04.2008 tarihinde kiraladığı araç ile yanlış şeride geçmiş ve karşıdan gelen araca önden vurmak sureti ile kaza yapmıştır. Kendisi malesef bu kaza sonucu hayatını keybetmiştir.

Peki bu kazalar neden olmaktadır ?

Kıbrıs eski ingiliz sömürgesidir. Trafikte ingiliz sistemi hakimdir. Kazaların büyük bir kısmı bu sisteme alışık olmayan sürücülerin yaptığı kural hatalarından oluşmaktadır. Yanlış şeride girme, Çembere Tersden Girme, Ters istikametten sollamaya kalkma, Sağdan gelen önceliklidir kuralını ihlal etme, gibi bir çok neden sayılabilir.

Kıbrıs'ta kimler araç kiralamalı ?

Daha önce İngiltere ve onun eski sömürge ülkeleri ile, Japonya gibi trafiği sol istikamette akan bir ülkede hayatlarının bir kısmını geçiren kimseler Kıbrıs'ta rahatlıkla araba kiralayabilirler.

Ben daha önce bu ülkelerde yaşamadım ancak yinede araç kiralamak istiyorum diyen kimseler özellikle şuna dikkat etmelidirler. Ülkemizde trafik bir çok yolda yoğun değildir. Özellikle şehirler arası yollarda bazen 2 km boyunca önünüzde herhangi bir araç olmayabilir ve yollar bölünmüş değildir. Böyle bir durumda bir çok sürücü gayri ihtiyari sağ şeride geçmektedir. Çünkü bir çok sürücü öndeki aracı takip ederek yolun doğru kısmında kalmaktadır. Önünde uzun süre araç olmayan sürücü bulunduğu ortamı unutarak karşı şeride geçebilmektedir. Kazalar genelde bu gibi durumlarda özellikle yolların viraj kısmında kafa kafaya çarpışma şeklinde gerçekleşmektedir. Virajlarda karşıdan gelen araçlarda sizi görmediğinden uyaramamaktadır.

Bu nedenle hem siz, hemde yanınızda varsa yolcunuz birlikte dikkatle yolu takip etmeli ve trafiğin soldan aktığını kendinize, arkadaşınıza, sürekli uyarıda bulunarak telkin etmeli, böylece yolun doğru kısmında kalarak gideceğiniz yere güvenle ulaşmanızı sağlamalısınınız.