Karpaz  

KARPAZ TUR PROGRAMI
(Boğaz Balıkcı Köyü, Ay. Trias Bazilikası, Dipkarpaz Köyü, Apostolos Andreas Manastırı, Altın Sahil'de Mola (Yaz aylarında yüzme molası!), Karpaz Eşekleri'ni görme imkanı, Kantara Kalesi (Mevsime göre programa alınabilir))

KANTARA KALESİ

Girne dağları üzerindeki üç kaleden en doğudaki, yaklaşık 700 metre yükseklikteki Kantara kalesi, Mesarya ovasını ve Karpaz yarımadasına girişi kontrol edebilecek durumdadır. St. Hilarion ve Buffavento kaleleri gibi Arap akınlarının sonrasında Bizanslılar tarafından inşa edildiği tahmin edilse de , yazılı kaynaklarda ilk kez Aslan Yürekli Richard’ın Kıbrıs’ı ele geçirdiği 1191 yılında kaleden söz edilmektedir. Sahtekarlıkla kendini Kıbrıs kralı ilan eden Isaac Comnenus, Richard’ın emrine giren eski Filistin kralı Guy De Lusignan’a yenilince bu kaleye sığınır. Kaçmaya çalışırken yakalanıp, Karpaz bölgesinde esir edilir. Kalenin adıLüzinyan ve Venedik devirlerinde duyulmaktadır. Bu devirlerde bir çok savaşa sahne olmuştur. Kale, Cenevizlilerin 1373’te Lefkoşa ve Mağusa’yı işgal etmelerine rağmen, Kral I.Peter taraftarlarının elinde kalmıştır. Kıbrıs Kralı I. Peter’in kardeşi Prens John’un, Cenevizlilerin elinde tutsak iken kaçarak kaleye sığındığı bilinir. Kale 1391 yılında, Kral James tarafından surlarla çevrilir. Venediklilerin adayı ele geçirmesinden sonra, denizden uzak diğer kaleler gibi bu kale de askerden arındırılarak eski önemini yitirir. Kalede savunma yeri, asker odaları, su sarnıcı, tonozlu odalar, işaret kulesi gibi bölümler bulunur.
 

APHENDRİKA

Araştırmalar sonunda kente ait kale, kaya mezarlıkları, tapınak ve bugün dolu olan bir liman bulunmuştur. Kent M.Ö. II. yy’da Kıbrıs’ın altı önemli kentinden biridir. Aphendrika yakınında Ayios Georgios, Panaya Chrysiotissa ve Panaya Asomatos kiliseleri bulunmaktadır. Ayios Georgios kilisesi 10. yy’da yapılmış, tek kubbeli bir kilisedir, apsiti iki parçadan oluşur. Panaya Chrysiotissa Kilisesi 6. yy’da inşa edilmiş. Arap akınları sonucu yıprandığından 10. yy sonunda yenilenmiştir. Ahşap tavanı yerine beşik tonozlu bir tavan yapılmıştır. Orta Çağ’da yeniden yıkılan kilise son olarak 16. yy’da inşa edilmiştir. Bu üç kilise arasında daha iyi durumdaki 6. yy’da yapılan Panaya Asomatos Kilisesidir.Bu kilise de Arap akınları nedeniyle yıkıldığı için 10. yy’da yenilenmiştir.

BU TURA KAYDOL

Günü Birlik Turlar

girne magusa tur guzelyurt tur karpaz tur lefkosa tur jeep safari yürüyüş turları yat turu