banner

GİRNE TUR PROGRAMI
(St. Hillarion Kalesi, Bellapais Manastırı, Girne Kalesi, Batık Gemi Müzesi, Yavuz Çıkarma Plajı, Karaoğlanoğlu Şehitliği, Girne Limanı.)

 
 

GİRNE LİMANI

 
Fenikelilere kadar uzanan geçmişi ile insanlık tarihinin ciddi bir bölümüne tanıklık etmiş olan bu limana, güneş batmak üzereyken bir tekneyle girmenin tadı benzersizdir. 
At nalı şeklindeki limanın hemen yanında bulunan Girne Kalesi ise (Bizans Kalesi) tarihin değişik dönemlerinden izler taşıyor. 
 
ST. HILARION KALESİ

Buffavento ve Kantara kaleleri gibi adanin Arap saldirilarina karsi korunmasi için yapilan kalelerden biridir. Kalenin adi Hilarion adli bir azizden gelmektedir. Buraya 10.yy’da bir manastir ve kilise de insa ettirilmistir. Kalenin adina ilk kez 1191’li yillardaki kayitlarda rastlanmaktadir. Bir dönem canli ve stratejik bir önemi olmasina ragmen, daha sonralari Lüzinyan soylularinin yazlik ve dinlenme yeri islevini görmüstür. Özellikle atesli silahlarin icadi ve kiyi seritlerinin savunmasinin önem kazanmasi ile birlikte, Kantara ve Buffavento kaleleri gibi önemini ve islevini yitirmistir. Kalede üç ayri bölüm bulunmaktadir. Ana girisi koruyan savunma yeri Bizanslilar tarafindan 11.yy’da güçlendirilmistir. Asagi bölüm atlar ve askerler için kullanilmaktaydi. Daha üstteki bölümde, kral sarayi, mutfak, kilise yer almaktadir. Bu bölümde su deposu da bulunmaktadir. Yukari Kalenin girisinde bir Lüzinyan Kapisi vardir. Iki zirvenin ortasinda avlu bulunmaktadir. Soylular dogu bölümünde ikamet ederler, mutfak ve diger gündelik odalar ise bati bölümünde yer alirdi. Kraliyet konutunun ikinci katinda bulunan Kraliçe Penceresi’nden (gotik tarzda oyulmus bir pencere) çevrenin panoramasi doyumsuzdur. Zirvede ise Prens John kulesi bulunmaktadir.
 

BELLAPAIS MANASTIRI

 
Gotik sanatin essiz örneklerinden biri olan manastir, Besparmak daglarinin eteklerinde kurulmustur. Fransizca "Abbaye de la Paix" yani "Baris Manastiri" sözcüklerinden bugünkü adi dogmustur. Manastirin ilk sakinleri 1187 yilinda Kudüs’ten göç eden Augustinian mezhebi rahipleridir. Ilk manastir binasinin yapimi 1198 - 1205 yillari arasindadir. Bugün görünen yapinin büyük bir kismi Fransa Krali III. Hugh tarafindan (1267 - 1284) insa ettirilmistir. Avlunun etrafini çeviren revaklar ve yemekhane ise Kral IV. Hugh döneminde (1324- 1359) yapilmistir. Kibris Osmanlilar tarafindan alindiktan sonra manastir, Yunan Ortodoks
Kilisesine verilmistir. Avlunun yanindaki kilise manastirin en iyi durumdaki kismidir. Ön yüzdeki Italyan freskleri 15. yy’da yapilmislardir. Avludaki iki mermer lahit bir dönemler rahipler tarafindan lavabo gibi kullanilmistir. Lahitlerin arkasindaki kapida, Kudüs, Lüzinyan ve Kibris kralliklarinin armalari asilidir. Manastirin yemekhanesi de Gotik sanatin essiz örneklerindendir. Orta avlunun dogusunda rahiplerin is odalari ve meclis odalari yer almaktadir. Meclis odasinin ortasindaki sütunun ise erken dönem Bizans kilisesine ait oldugu düsünülmektedir. Rahiplerin yatakhaneleri ile hazine odasi üst katta yer almaktadir.
 

GİRNE KALESİ

 
Kale 7.yy’da, Arap akinlarina karsi kentin korunmasi için yapilmistir. Lüzinyanlar döneminde, Kantara kalesi gibi önemli bir yer olmustur. Bu dönemde kale bazi yapisal degisikliklere de ugramistir. Bu restorasyon çalismalar 1373 yilindaki Cenevizliler kusatmasi ile ara bulmus, daha sonra yeniden devam etmistir. Kale yapilirken o dönemin savunma taktikleri zirhli sövalye ve okçulara göre düsünüldügünden, 1489’dan sonra kaleyi kontrole alan Venedikliler, Osmanli topçu saldirilarini gözönüne alarak yeniden insaya girismislerdir. Kuzeybati ve güneydogu kulelerini ekleyerek, önlemler almaya çalismalarina ragmen, Lefkosa’daki
Osmanli zaferinden sonra kaleyi direnis göstermeden 1570 yilinda Osmanlilara teslim etmislerdir. Kaleye giris bir hendek üzerinden olmaktadir. 1400’lü yillara kadar bu hendek içi su dolu olarak kullanilmistir. Iç kapinin tonozunda bulunan üç aslanli Lüzinyan amblemi baska bir yapidan buraya getirilmistir. Kalenin içinde 1100’lü yillarda yapildigi sanilan bir Bizans kilisesi (St. George Kilisesi) yer almaktadir. 1570 yilinda Kibris’in Osmanlilar tarafindan fethi sirasinda sehit düsen Osmanli Amirali Cezayirli Sadik Pasa’nin lahiti de kalede bulunmaktadir. Kalenin diger bölümlerini Kuzeybati, Güneybati ve Güneydogu Venedik kuleleri, Lüzinyan dönemi Bekçi odasi, Lüzinyan dönemine ait büyük salon, çesitli zindan ve ambar amaçli kullanilmis olan odalar, Bizans dönemine ait kule, Venedik Savunma platformu, sarniç, Venedik dönemine ait cephanelik ve top mazgali ve Batik Gemi Müzesi olusturur. Kalede yakin dönemde, Eski Eserler Dairesi tarafindan yapilan çalismalarla çesitli tarihsel tipleme ve mekan canlandirmalari ile adeta bir Açik Hava Müzesi atmosferi yaratilmaya çalisilmaktadir.
 

BATIK GEMİ MÜZESİ

 
Girne Kalesi’ nde bulunan Batik Gemi Müzesi’nde sergilenen gemi, bugüne dek ele geçen en eski gemi olarak bilinmektedir. Akdeniz’de Iskender’in ölümünden sonra kurulan Hellenistik kralliklar dönemine aittir. İlk olarak 1965 yilinda bir sünger avcisi tarafindan suyun üç metre derinligindeyken farkedilmis ve Pennsylvania Üniversitesi arastirmacilari tarafindan çikarilmistir. Batiktaki badem kalintilarina yapilan testler M.Ö. 288, kerestesine yapilan testler ise M.Ö. 389 yilini göstermektedir. Bu da geminin battigi zaman yaklasik seksen yillik oldugunu gösterir. Geminin 15 metre uzunlugundaki gövdesi Halep çamindan yapilmistir. Akdeniz agaç kurdundan korunmasi için de kabuk koruyucu bir madde ile kaplanmistir. Gemide bulunan 400 civarindaki anforanin Rodos’tan yüklendigi sanilmaktadir. Bunun yanisira Istanköy isi 29 adet bozalt degirmen tasiyla da karsilasilmistir.
Teknenin adaya yönelmeden önce Akdeniz ve Ege kiyilarinda alisveris yaptigi, tekne mürettabatinin ana besin kaynaginin badem oldugu bulunan kalintilardan anlasilmaktadir. Gemide insan iskletine ise rastlanmamistir.
 

YAVUZ ÇIKARMA PLAJI VE KARAOĞLANOĞLU ŞEHİTLİĞİ

 
20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın başlangıç noktası olan Yavuz Çıkarma Plajı (Girne’nin 8 km batısı) çevresinde, bu bölgede şehit düşen askerlerin anısına yaptırılmış Barış ve Özgürlik anıtı ile yine o bölegede şehit düşen askerlerimizin yattığı şehitlik bulunmaktadır. Şehitlik 20 Temmuz 1976 tarihinde ziyarete açılmıştır. Anıt ve Şehitliğin restorasyonu 29 Ekim 1994 tarihinde tamamlanarak, buradaki Anıt yenilenmiştir. Şehitlik ve batı yanındaki açık hava müzesi bir bütün oluşturmaktadır.BU TURA KAYDOL


Günü Birlik Turlar

girne magusa tur guzelyurt tur karpaz tur lefkosa tur jeep safari yürüyüş turları yat turu