kıbrıs uçak bileti

Kıbrıs, Sicilya ve Sardunya'dan sonra Akdeniz'in 3. büyük adasıdır. Türk ve Rum kesimi olarak ikiye ayrılır. Türk kesimine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti denir. Her iki tarafın da başkenti Lefkoşa'dır.

oneAdanın tam ortasında yer alan bu şehir, Kıbrıs'ın aynı zamanda en kalabalık ve kültür, sanat ve sanayi başkentidir. Şehir de Türk kesimi ve Rum kesimi olmak üzere ikiye ayrılır. Dünyada ikiye ayrılan tek başkenttir. Birleşmiş Milletler gözetimindeki yeşil hatla ayrılan bu şehirde artık Kıbrıs vatandaşları kolayca iki tarafa da geçiş yapabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ise Rum kesimine geçiş hakkı yoktur.

Türk vatandaşları Kıbrıs ve Lefkoşa'ya nüfus cüzdanlarıyla seyahat edebilir. Dilerseniz pasaportunuzu da kullanabilirsiniz ancak Yunanistan, Kıbrıs damgası bulananlara vize vermediği için nüfus cüzdanı yeterli olabilir. 1571 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilen Kıbrıs, 1878 yılında Ruslara karşı yardım vaadiyle 92.000 altın karşılığında Birleşik Krallık tarafından kiralanmış ve daha sonra ilhak edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti 1974 yılında Ada'ya askeri çıkartma yapmış ve o günden beri Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Kıbrıs Cumhuriyeti olarak iki ayrı devlet hüküm sürmektedir.

oneKıbrıs ve başkenti Lefkoşa, ılıman iklime sahiptir. Lefkoşa'ya yakın denize girmek için Magosa ya da Girne'ye gidebilirsiniz. Girne ise limanı, restoranları, otelleri ve alışveriş olanaklarıyla en çok turist çeken yerlerin başında gelir. Lefkoşa'ya sadece İstanbul'dan değil, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Hatay gibi illerden de uçak seferleri düzenlenir. Mersin ve Alanya gibi şehirlerden ise deniz otobüsü seferleri yapılır. Ada'da Yakın Doğu, Akdeniz Karpaz, Lefkoşa Üniversitesi, Kıbrıs Avrupa Üniversiteleri bulunur. Bu üniversitelerde Türk çocukları eğitim görebilir. Ada bir dönem İngiliz egemenliğinde kaldığı için ülkede trafik soldan akar. Lefkoşa'ya 23 km mesafede Ercan Havalimanı hizmet vermektedir. Havalimanından şehre otobüs seferleri bulunur.

hesaplı Uçak Bileti İçin Sizi Arayalım

BİLET TALEP ET